Dauphin
DAUPHIN

Jarmila Hannah Čermáková (*1945)

Básnířka, žurnalistka, dramatička a loutkoherečka se narodila 5. června roku 1945 v Praze. Maturovala na Výtvarné škole V. Hollara a ve studiu pokračovala na DAMU (obor loutkářství). Debutovala v roce 1982 odbornou publikací Herci pro pět prstů.

První angažmá přijala v Liberci. Později působila v Naivním divadle a hostovala i v tehdejší Ypsilonce. Angažmá skončilo v roce 1968 a v dalších letech působila v černém divadle Laterny Magiky.

Kromě literární tvorby a psaní knih pro děti se Jarmila Hannah Čermáková věnuje i výtvarné činnosti a zabývá se též romskou problematikou.

První sbírka veršů Pouť za černou lunou (ISV, 2000) je zpoloviny inspirována pobytem ve Španělsku. Po prvotině v intervalech vcelku pravidelných vycházejí sbírky další: Něžné žně (Protis 2005), Skazočky (Dar ibn Rushd, 2009), Rosa na ostří. Dvořák (Dar ibn Rushd, 2011), Dlaň pro Marinu (Dar ibn Rushd, 2014), Křišťálové skřipky (Koleno, 2014).

V roce 2014 obdržela na Veletrhu knih v Havlíčkově Brodě i Zlatý svitek (soutež O českou báseň roku občanského sdružení Vzdorospolek).

Za zmínku jistě stojí i účast v celkem osmi sbornících poezie. A jako zvláštní životní bonus uveďme účast na cyklu Bušení do železné opony – scénář pro minioperu ND pod heslem BENG!, s premiérou v roce 2006 a s hudbou Jiřího Doubka, pod taktovkou Jiřího Petrdlíka.