Dauphin
DAUPHIN

Milan Dekleva (* 1946)

Narozen v Lublani. Slovinský básník, prozaik, dramatik, publicista, kritik, skladatel, překladatel a novinář. Je představitelem slovinského literárního modernismu a postmodernismu. Jeho ještě za studentských let publikovaná prvotina, básnická sbírka Mushi mushi, platí za první slovinskou sbírku haiku. Jeho další básnické dílo se vyznačuje metaforickými a hlasovými asociacemi, paradoxální meditací a vrací se zpět k počátkům evropského myšlení a východním filozofiím.

Ve svých prozaických textech, románech Oko v zraku (Oko ve vzduchu, 1997), Pimlico (1998), Zmagoslavje podgan (Triumf potkanů, 2005) a povídce Reševalec ptic (Ptačí záchranář, 1999), pojednává především o životě intelektuálů. Píše také loutkové a rozhlasové hry, básně a muzikály pro děti, eseje a překládá literaturu pro mládež.

Milanu Deklevovi bylo za jeho díla ve Slovinsku uděleno několik ocenění, a to včetně ceny Kresnik za nejlepší román roku – za Triumf potkanů.

Českému publiku se Milan Dekleva prostřednictvím publikovaných překladů a uskutečněných literárních čtení doposud představil pouze jako básník.