Dauphin
DAUPHIN

Jaroslav Erik Frič (1949 – 2019)

Básník, hudebník, nakladatel, organizátor undergroundových festivalů, busker. Studoval angličtinu a filozofii na filozofické fakultě olomoucké a brněnské univerzity. Vyučil se ovšem také číšníkem a v podniku Restaurace a jídelny vzdoroval až do roku 1989. Žil většinou v Brně.

S přáteli vydával od počátku sedmdesátých let samizdaty Texty přátel i vlastní sborníky, provozoval bytovou scénu Šlépěj v okně. Po revoluci založil nakladatelství Votobia, které záhy opustil a zřidil si své nakladatelství Vetus Via. Organizoval festivaly a dlouhodobé multižánrové projekty jako Napříč-Konec Léta, Potulný dělník či permanentní festival Uši a Vítr. Založil občanská sdružení Proximus a Christiania, o.p.s., byl redaktorem revue BOX a novin Potulné akademie Uši a Vítr.

Vydal sbírky Kolotoče bílé hlasy, Houpací kůň šera a jiné básně, Americká antologie & Poslední autobus noční linky, a dále CD Jsi orkneyské víno (s Čvachtavým lachtanem), S kým skončila noc (Čvachtavý lachtan a Josef Klíč), Na každý den napsal's smrt (s Josefem Klíčem a dalšími). Byl rovněž autorem několika rozhlasových scénářů, textů k výstavám a od roku 2007 blogových zápisků, které vyšly též knižně (Psáno na vodu palbou kulometnou, 2012 - 2019).