Dauphin
DAUPHIN

Pavel Gőbl (*1967)

Narodil se v Uherském Hradišti, vyrůstal v Uherském Brodě, kde také napoprvé odmaturoval na místním gymnáziu. Po nedokončeném studiu slévárenské technologie na Vysokém učení technickém v Brně pracoval jako kulisák v Mahenově divadle, jako manipulační dělník na dráze, chemik-litec ve filmových laboratořích ve Zlíně a jako pomocník v pizzerii v Kolíně nad Rýnem.

Civilní službu odsloužil jako redaktor regionálních novin v Uherském Brodě. Poté se rozhodl studovat Zlínskou filmovou školu, ze které šel na FAMU, kde absolvoval obor filmová a televizní režie. Této práci se věnuje dodnes. Žije střídavě v zahrádkářské kolonii v Uherském Brodě a v Praze na Žižkově a Varnsdorfu.

Už za studií nasbíral řadu ocenění, například za Otevřenou krajinu svobodného muže získal Cenu Kodaku pro nejlepší film roku a Cenu Pavla Juráčka za scénář. Kromě práce filmaře se věnuje i psaní. V roce 2008 publikoval v nakladatelství Dauphin úspěšnou prózu Tichý společník, za kterou obdržel cenu Magnesia Litera pro objev roku 2009 a nominaci na cenu J. Škvoreckého. Za druhou knihu Penis pravdy 2012 nominaci na cenu J. Škvoreckého a v současné době se připravuje její divadelní dramatizace. Fragment příběhu jeho třetí knihy 4 igelitky se stal východiskem pro scénář filmu Odborný dohled nad východem slunce.