Dauphin
DAUPHIN
photo © Jan Horáček

Julien Gracq (1910 – 2007)

Vlastním jménem Louis Poirier. Narodil se 27. července 1910 v městečku St. Florent-le-Vieil, ležícím na břehu řeky Loiry mezi Nantes a Angers. Své jméno si odvodil od Juliena Sorela (postavy Stendhalova románu Červený a černý) a od rodu starořímských reformistických (dnes by se řeklo levicových) tribunů Gracchus, a stalo se tak v roce 1937, kdy se vydal na literární dráhu (romanopisce, básníka, esejisty, divadelníka) a současně začal působit jako profesor na lycejích. Jako spisovatel vydal celkem 18 publikací (všechny u nakladatele José Corti). Zasmušilý krasavec vyšel v roce 1945 a následoval tak novelu Na argolském zámku. Dalším významným díle je román Balkón v lese (česky 1966), který vyšel v roce 1958.

Julien Gracq se dožil 97 let (zemřel 22. prosince 2007) a jeho mimořádné prozaické dílo, jehož styl vykazuje až halucinační sílu, si dodnes v moderní francouzské literatuře uchovává zcela jedinečné, velmi prestižní místo.

Jméno Julien Gracq zůstávalo až do roku 1951 pro naprosto drtivou většinu francouzských čtenářů něčím zcela neznámým, byť ho v té době je bylo možné nalézt na titulní straně již šesti vydaných publikací. Tou šestou byl román Pobřeží Syrt, v češtině vydaný v roce 1971, který získal velmi váženou Goncourtovu cenu, jíž se však Julien Gracq rázně zřekl, i když by mu byla bývala předána velice ceněnými literárními osobnostmi: Sidonií-Gabriellou Colette a Raymondem Queneauem. Pro literární svět to byl naprostý šok, neboť podobného gesta se dosud žádný francouzský spisovatel nedopustil. Julien Gracq tak konečně vstoupil ve známost. Svou první knížku, Na argolském zámku, přitom začal psát v roce 1937, aby vyšla v roce 1939 (česky Dauphin v roce 1996), kdy mu bylo 29 let a kdy se jí dostalo nepředstíraně nadšeného přijetí u André Bretona, jenž ji vnímal jako první skutečný surrealistický román.