Dauphin
DAUPHIN

Benjamin Kuras (*1944)

Zlíňák, vzděláním (od školky do absolutoria anglistiky) Olomoučák, větší částí pracovního života Londýňan, v posledních letech na částečný úvazek Pražák. Řemeslem spisovatel, dramatik, novinář, esejista, překladatel. Jeho hry inscenovala malá divadla v Londýně a Německu, vysílala radia BBC, stanice německé, italské, švýcarské, rakouské a české. Od roku 1990 jeho články z Londýna kořenily světovou tématikou česká periodika jako Respekt, Xantypa, Lidovky, MFDnes, Reflex. V současné době jej pravidelně nacházíte v Playboyi, na internetu v Neviditelném psu.

S přístupem „4P“ (pobavit, poučit a přimět k přemýšlení) Kuras do svých knih začleňuje širokou škálu témat, které se už dají klasifikovat do tří hlavních kategorií:

  1. Historie, filosofie, náboženství: Češi na vlásku, Jak přežít padouchy, Nebýt Golema, Zakázané ovoce vědění, Žít všemi údy, Bláhové snění o světě bez padouchů.
  2. Sex: Tao sexu, Ciao sexu, Mao sexu, K.O. sexu.
  3. Civilizační krize: Soumrak bílého muže, Jak zabít civilizaci, Poslední naděje civilizace, Zpráva o stavu civilizace, Pohřbívání svobody.