Dauphin
DAUPHIN

Alain Mabanckou (* 1966)

Je jedním z nejvýraznějších současných afrických spisovatelů. Narodil se v roce 1966 v Kongu Brazzaville, v Paříži vystudoval práva a dnes žije v USA, kde na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) působí jako řádný profesor (Full Professor) frankofonní literatury. Je autorem pěti básnických sbírek, devíti románů, dvou knih esejů a několika publikací pro děti. Jeho dílo bylo zatím přeloženo do patnácti jazyků (mj. do angličtiny britské i americké, italštiny, španělštiny, hebrajštiny, norštiny, švédštiny, korejštiny, polštiny...)

Za svoji románovou prvotinu Bleu-Blanc-Rouge (Bílá-modrá-červená) získal v roce 1998 Velkou literární cenu černé Afriky, Grand Prix Littéraire de l’Afrique noire. Za knihu Mémoires de porc-épic (Paměti dikobraza) byl pak v roce 2006 odměněn druhou nejprestižnější literární cenou ve Francii, cenou Prix Renaudot. Román Demain j´aurai vingt ans (Zítra mi bude dvacet) získal cenu Georgese Brassense za rok 2010. V témže roce přebral od prezidenta Francie nejvýznamnější francouzské vyznamenání Rytíř řádu Čestné legie. V roce 2012 byl za souhrn svého díla oceněn francouzskou Akademií cenou Grand Prix de littérature Henri Gal.

Román Verre Cassé (Prasklej Sklenička) získal hned několik cen. Prix des Cinq continents de la Francophonie, Prix Ouest-France/Etonnants voyageurs a Prix RFO 2005. Touto knihou se Alain Mabanckou definitivně usadil na výsluní francouzské literatury; od té doby své knihy vydává v předním nakladatelství Le Seuil, román Demain j´aurai vingt ans (Zítra mi bude dvacet) vyšel dokonce v nejprestižnější edici „bílé obálce“ nakladatelství Gallimard.