Dauphin
DAUPHIN

Charles Alan Murray (*1943)

Americký liberální politolog, spisovatel, publicista a vědec. Působil na mírových misích v Thajsku, kde se zabýval i terénními sociologickými výzkumy. Přednášel na řadě univerzit v Americe i v Evropě. V současné době pracuje jako asistent v American Enterprise Institute, konzervativním poradním středisku ve Washingtonu, DC. Proslavil se kontroverzní knihou The Bell Curve (Křivka tvaru zvonu, neboli Gaussova křivka, spolu s Richardem Herrnsteinem) kde si mimo jiné troufl tvrdit, že inteligence je motorem americké společnosti. Česky vyšla pouze kniha Příliš mnoho dobra (Losing Ground), kontroverzní studie americké sociální politiky.

„Dnešní postrach akademických sociologů se narodil v roce 1943 na americkém středozápadě, ve venkovské a celkem chudé iowské rodině. Navzdory poněkud výtržnickému mládí projevil nejen talent, ale i houževnatost, a dosáhl ve srovnávacích testech takových výsledků, že po absolvování střední školy dostal stipendium na Harvardu. Vystudoval tam historii, následoval doktorát z politologie na další prestižní univerzitě – MIT v Massachusetts. Úporná snaha nespokojit se jen s obecně přijímanými výklady jevů a hledat i jejich další možné příčiny mu však přinesla spoustu nepřátel a nejspíš mu i zabránila v akademické kariéře, ke které měl slibně našlápnuto.

Nestal se tedy profesorem na velké univerzitě a dokonce i ministerstvo zemědělství za vlády Ronalda Reagana vzalo zpět nabídku pracovního místa, když úředníci zjistili, o jak kontroverzní osobu se jedná. Murray tedy působil v různých soukromých výzkumných centrech, napsal desítku knih a stovky studií a do důchodu odchází jako jeden z nejznámějších a také nejnenáviděnějších amerických sociologů.“

Petr Hampl, Lidové noviny, 23. března 2013