Dauphin
DAUPHIN

Zachar Prilepin (*1975)

Narodil se v roce 1975, aktivně se zúčastnil války v Čečensku. Jako by však ve své osobnosti spojoval dva naprosto rozdílné lidi, angažuje se ve fašizující politické organizaci Národně-bolševická strana, jejíž ideologie je stručně popisována jako skinheadská verze komunismu. Na druhé straně je to spisovatel vzdělaný a akademickými kruhy i ve světě uznávaný, komerčně úspěšný, který se svým tématům věnuje literárně kvalitně, originálně, a poměrně klasickou formou.
Česky vyšla pouze jeho povídková kniha Botky plné horké vodky (překlad Libor Dvořák) rusky – romány Патологии (Patologii, 2004) – popisuje své zážitky z války v Čečensku a Dagestánu, nominace na celostátní literární cenu „Booker“, Санькя (Saňkja, 2006) – road trip, popisuje zde mládí v Nižním Novgorodě, především aktivity spjaté s příslušností v Nacionálně-bolševistické straně (politicko-umělecký projekt Eduarda Limonova, Jegora Lerova a Alexandra Dugina), Грех (Grech, 2007) – román, za něj dostal ocenění „Super Nacbest“ a „Nscionalnyj nestseller“, Чёрная обезьяна (Čornaja obezjana, 2011), Обитель (Obitěl, 2014) – Klášter – román o solověckém pracovně nápravném táboře, finalista literární ceny „Booker“ (ale nakonec ji nedostal), román získal ocenění „Kniha roku“.
Ruský novinář a televizní moderátor Alexander Archangelskij o něm řekl: „Jako spisovatel je Zachar Prilepin velmi dobrý. Inteligentní a důvtipný. Jednou jsem mu řekl: Vaši politickou ideologii nerespektuji a nenávidím. Ale vás jako spisovatele si vážím. Jsou to dvě různé věci a je nutné je rozdělovat.“