Tahar Ben Jelloun: Tati, co je to rasismus?

menu

Tahar Ben Jelloun Tati, co je to rasismus?

  • Kniha marockého autora vyšla ve francouzštině poprvé v roce 1998 a rázem se stala na dlouhé měsíce jedním z nejúspěšnějších nebeletristických děl poslední doby. V současné době byla přeložena do 25 jazyků. Její české vydání bylo podpořeno Evropskou unií a titul byl zařazen do vládní kampaně boje proti rasismu v projektu MKC.

  • ...vyšel jsem z principu, že boj proti rasismu začíná u výchovy. Můžeme vychovat děti, ale ne dospělé. Proto byl tento text vymyšlen a napsán...

  • ...chtěl bych, aby byl přístupný všem, i když jej věnuji především dětem mezi osmi a čtrnácti lety. Jejich rodiče si to mohou přečíst také... T.B.J.

  • Kniha je koncipována jako rozhovor s autorovou dcerou, v němž jí vysvětluje příčiny, důsledky a kořeny rasismu, se spoustou reminiscencí a příkladů. Je určena jak dětem, kterým nenásilnou formou vysvětluje, co je to rasismus, tak dospělým. Tato nadmíru lidská kniha se setkala s obrovským zájmem ze strany čtenářů i kritiky - rok byla nejprodávanější knihou ve Francii a byla přeložena do pětadvaceti jazyků, kromě jiných i do esperanta či afrikánštiny.

  • Jako studijní materiál přikládáme též diskusi ze serveru Neviditelný pes (formát RTF, 57 kB). Dovolujeme si jen upozornit, že texty v ní obsažené nevyjadřují ani názory nakladatele, ani názory autora (pokud vůbec nějaké názory vyjadřují).

  • Ke stažení stručná anotace ve formátu RTF (16 kB).

  • Kniha vyšla za podpory programu EU Culture 2000 a ve spolupráci s Multikulturním centrem Praha a s NFLU - Nadačním fondem pro podporu literatury a krásných umění.

  • Úvodní slovo Josef Šmejkal

  • Přeložili Anna a Erik Lukavští

  • Náklad 1000 ks, 68 stran

  • ISBN: 80-7272-049-X
  • Cena: 228 Kč
  • Je nám líto, ale titul je momentálně vyprodaný

Kniha marockého novelisty varuje děti před rasismem

Rodiče, kteří chtějí své ratolesti varovat před rasismem, mohou sáhnout po knize marockého novelisty Tahara ben Jellouna. Útlá publikace s názvem Tati, co je to rasismus? přichází v těchto dnech na pulty českých knihkupectví. Je určena především pro čtenáře ve věku od osmi do 14 let, se zájmem si ji však mohou přečíst i dospělí.

„Vyšel jsem z principu, že boj proti rasismu začíná u výchovy. Můžeme vychovat děti, ale ne dospělé. Proto byl tento text vymyšlen a napsán,“ řekl autor o svém díle. Knihu koncipoval jako rozhovor se svou dcerou, v němž ji poučuje o příčinách a důsledcích rasismu. Dialog dospělého a dospívající dívky provází množství příkladů a reminiscencí. Tahar ben Jelloun se narodil v roce 1944 v marockém Fezu. V Maroku vystudoval filozofii, v Paříži si ještě později doplnil vzdělání v oblasti sociální psychiatrie. Jeho literární kariéra začala v šedesátých letech, kdy publikoval v marockých novinách a časopisech své básně a politicky orientované články.

V pozdějších letech vydal například prózy Dítě z písku, Posvátná noc či Poslední přítel; jako básník se představil ve sbírkách Mandlovníky zemřely na svou bolest nebo Stoupající popel. Kniha Tati, co je to rasismus? vyšla ve francouzštině v roce 1999 a od té doby byla přeložena do 25 jazyků. Do češtiny titul převedli Anna a Erik Lukavští. Kniha vydalo nakladatelství Dauphin.


InternetPoradna, 19. 8. 2004

Mit Büchern gegen Rassismus und Fremdenhass

Das Multikulturelle Zentrum Prag unterstützt nicht nur mit Literaturspenden 500 Bibliotheken im Kampf gegen Vorurteile.

Roma klauen, Vietnamesen betrügen und verderben die Preise, die Ukrainer schicken ihre Mädchen auf den Strich – viele Tschechen mögen ihre ausländischen Mitbürger nicht sonderlich und es kursieren eine Menge Vorurteile. „Um die abzubauen, muss man sich besser kennen lernen“, glaubt Barbora Hořavová vom Multikulturellen Zentrum Prag. Die Organisation gestaltet und unterstützt deshalb Informationsveranstaltungen nicht nur, aber vor allem für Kinder. Eine der Aktionen ist eine jährliche Buchspende. In diesem Jahr erhalten 500 tschechische Bibliotheken jeweils sechs Bücher zum Thema Rassismus.

Kräftig rührt das Multikulturelle Zentrum in den Bibliotheken die Werbetrommel, um Kinder und Erwachsene an die Aufklärungsbücher zu locken. Flyer und Lesezeichen werden verteilt, Plakate aufgehängt, die Bücher ausgestellt. Außerdem gibt es Lesungen, etwa von Ben Jelloun. Denn, so glaubt Hořavová: „Auch eine Bibliothek kann die Leute zusammenbringen.“

Unter den Geschenken sind einerseits Bücher, die Kinder und Erwachsene über Ursachen und Wirkung von Rassismus aufklären sollen. Beispielsweise das Kinderbuch „Papa, was ist Rassismus?“ (Tati, co je to rasismus?) das Ben Jelloun, ein aus Algerien stammender Franzose, für seine Tochter geschrieben hat. Andererseits findet sich unter ihnen auch eine historische, geografische und philosophische Abhandlung über modernen Fremdenhass, „Rassismus“ von George Fredericson. Oder eine Arbeitshilfe für Lehrer an Mittelschulen, die mit ihren Schülern über Gewalt diskutieren wollen: „Konflikt, Gewürz des Lebens“.


Prager Zeitung, 4. srpna 2004