-
Nejen dobrodružství převeliká, ale především řada původních záznamů mýtů a legend sibiřských lovců s pečlivým faktografickým aparátem.
-
Etnolog Tomáš Boukal se ve své výjmečné knize zabývá kulturou nativních skupin severozápadní Sibiře, tedy „sibiřských indiánů“. Autor s neobyčejnou erudicí popisuje kulturu i běžný život v extrémních podmínkách sibiřské tajgy. Během svých četných pobytů sesbíral neocenitelné zkušennosti, jejichž výsledkem je tato ojedinělá kniha. Pro milovníky lidové slovestnosti, mýtů a zázračna je kniha doplněna vyprávěními o původu světa, lidí apod. Závěr knihy je věnován konfrontaci kultur severozápadní Sibiře s expanzí těžby ropy a plynu. Publikace je doplněna cennými fotografiemi, které získal při svých několikerých terénních výzkumech.
-
„Kolem nás je jen zšeřelá zimní tajga. Před námi sotva viditelná stezka, občas značená záseky. Valer, komizirjánský lovec, prošlapává cestu. Já na lyžích podšitých kožešinou, se ho snažím neztratit z dohledu. Několik kilometrů za námi zůstal sněžný skůtr, nepodařilo se nám ho znovu nastartovat.
-
Les se otevřel do rozlehlé zasněžené pláně - bažin. V dálce se černá tmavý pruh pokračujících stromů. Naštěstí po cestí prošel někdo na lyžích a jeho stopa nás vede dál. Terén se začal pozvolna svažovat k nedaleké řece. Konečně nás stezka přivedla na její zamrzlou hladinu. Po několika desítkách metrů se dostáváme znovu na břeh a před námi se ze tmy vynořila stavení, sruby mansijské osady Vornik tyt uraj paulu. Žije v ní rodina Mansů, lovců a rybářů. Už dávno spí. Světlo mé baterky ozářilo nízkou místnost. Z lůžek přitisklých ke stěnám se zvedají rozespalé postavy. Mého průvodce však znají. Rozžala se petrolejová lampa, postavila se voda na čaj a pozvolna se rozproudil hovor.“
-
Náklad 1000 ks, 168 stran
- ISBN: 80-7272-029-5
- Cena: 228 Kč
- Je nám líto, ale titul je momentálně vyprodaný