Simona Racková: Tance

menu

Simona Racková Tance

Vyšlo 14. 10. 2015
  • Tance nabízejí básně autorky, která má muže, děti, zahradu, přítelkyně, své stesky i transy, která dovede prožívat barvy a složitosti světa a zaujatě, přitom čitelně o nich psát.

  • Ukázku z této knihy přináší literární.cz.

  • Přečtěte si recenzi na tuto knihu z portálu Čítárny.

  • Fotografie Jan Horáček.

  • Náklad 300 ks, V2, 130 x 208 mm, 88 stran

  • ISBN: 978-80-7272-741-4, 978-80-7272-743-8 (ePub), 978-80-7272-742-1 (pdf)
  • Cena: 228 Kč

Tance aneb na počátku nebylo slovo, ale tanec

Tance nabízejí básně autorky, která má muže, děti, zahradu, přítelkyně, své stesky i transy, která dovede prožívat barvy a složitosti světa a zaujatě, přitom čitelně o nich psát.

Na počátku bylo slovo... Ne, omyl: na počátku byl tanec!

A je dost možné, že právě tanec byl počátkem slova. Tanec jako stvoření; stvoření slova z tance. Kdo jednou v životě doopravdy tančil, možná zná pocit, kdy se svět, jeho nevýslovný smysl a skrytý rytmus ženou skrz tělo, kroky a gesta na světlo. Tanec, vzešlý z paměti těla, zároveň tělesnou zkušenost vždy nějak přesahuje. Je něčím víc, kráčí po hraně toho, co velmi dobře zevnitř známe – a neznáma, k němuž se chceme vztáhnout a vyjádřit je.

Simona Racková ve svých básních dovede zaznamenávat své prožívání velmi smyslově, sytě a sugestivně.

Zároveň má potřebu vtisknout svou zkušenost ještě do něčeho dalšího, totiž do obratů a figur věčného lidského „víření“ kolem neznámého středu. Sbírka Tance mapuje fyzický, bezeslovný šum životních piruet, ale i momenty, kdy se z intuitivního šumu rodí sdělení. Kdy něco musí být definitivně vysloveno a nesmí to jen tak odvanout v pár otočkách. V básních najdeme exotiku cest i každodenní všednost, což znamená i všednost cest a exotiku všednosti; vedle výjevů docela reálných jsou zde fragmenty téže reality stále posouvány do roviny metaforické, abstraktní, roviny osobního, soukromého mýtu.

Ale proč to neříct i jinak:

Tance nabízejí básně autorky, která má muže, děti, zahradu, přítelkyně, své stesky i transy, která dovede prožívat barvy a složitosti světa a zaujatě, přitom čitelně o nich psát. Vtisknout všechen ten tanec a rej do slov.


Jan Štolba, Čítárny, 13. listopadu 2015