10. srpna
Stalin s požehnáním svého soudruha ve zbrani Hitlera vnutil Litvě, Lotyšsku a Estonsku bezcenné bezpečnostní smlouvy a pak je okamžitě zabral. Ve jménu „socialismu v jedné zemi“, jak jinak.
11. srpna
Dnes ráno po probuzení: žasnu, že jsem naživu. Žasnu.
14. srpna
Trest smrti pro generála de Gaulla, vynesený za tím účelem sestaveným pétainistickým tribunálem, mu jedině přidá na slávě. Mnohem víc než další generálská hvězda na čepici.
17. srpna
Třetí nebo čtvrtý den nepřetržitých náletů na Anglii. Stovky a stovky bombardérů a stíhaček. V nacistickém rádiu všichni skáčou blahem.
19. srpna
Nevím, co se sebou, a tak čtu a čtu, až z toho mám vidiny. A podobně jako zklamaní životem, kteří v každé hnidě luští znamení osudu, občas vidím dvojmo, když padnu na řádky, které mi znějí stejně důvěrně jako vlastní jméno:
Denně ujdeme kus cesty do Pekel,
bloudíce bez děsu čpavými temnotami.
Ano, držím se Flaubertovy rady slečně de Chantepiové a čtu, abych žil.
22. srpna
V Mexiku zavraždili Trockého. Pozoruji – mimořádně pronikavě slyším – spokojené kručení v kloace, která Stalinovi slouží za duši.
Doslechl jsem se, že „francouzské gardy“ doriotovské poslušnosti nedávno ve jménu záchrany rasy zapracovaly na židovských obchodech. Předpokládám, že se při té příležitosti nezapomněly patřičně zásobit.
Doriot převlékl kabát v roce 1934 – navztekalo ho, že komunisté kvůli jeho prosazování spolupráce s levicí všeho druhu, v té době se to v Moskvě stále považovalo za sociálfašismus, upřednostnili na postu generálního tajemníka přitakávače Thoreze.
27. srpna
Tak máme dvě Francie, řečené „svobodné“ – první sídlí ve Vichy a druhá se usadila v Londýně.
30. srpna
Republika rozebraná, politické strany i odbory úředně zakázané, nadekretovala se tedy a maršálovi odpřisáhla věrnost Francouzská legie bojovníků – s pendrekem v ruce má zemi dovést zpět na tu správnou cestu slávy a velikosti.
2. září
Rok Jedna předhazování drobů po honu. Co bylo na menu (prozatímní výčet): Polsko, Československo, Norsko, Belgie, Holandsko, Dánsko, Francie ve Führerově pupku; Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, několik plátků Finska a Rumunska v Gruzíncově chřtánu; Albánie, Britské Somálsko a pár kousků Libye v Duceho tlamě… A to byste chtěli, aby dřív či později nezašli na zažívací potíže?
3. září
Dělat – musím, ksakru, něco dělat se svým životem!